Żółte plamy na trawniku, a szkodniki oraz błędy w pielęgnacji

Żółte plamy na trawniku to częsty widok na naszych trawnikach, który może być spowodowany błędami w jego pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy, dlaczego trawa żółknie, skąd się biorą żółte plany i jak im zapobiegać.

Błędy w nawożeniu oraz pielęgnacji

Takie plamy mogą być wynikiem nierównomiernego rozsypywania nawozu lub jego przenawożeniu. Nadmiar nawozu powoduje jej ‚wypalenie’, co może wywołać jej zamieranie. Rozwiązaniem tego problemu jest bardzo proste, wystarczy zaniechać nawożenia trawnika, a jednocześnie obficie go podlewać. Dzięki dużej ilości wody, rozpuścimy nawóz i rozprowadzimy go głębiej do gleby.

Żółte plamy na trawniku mogą być również spowodowany niedostatecznym nawożeniem oraz brakiem takich składników jak np. azot. Niedożywiona azotem trawa żółknie i porzuca swój naturalny kolor. Jednym ze sposobów, aby przywrócić zielony kolor trawy, jest użycie odpowiedniego nawozu mineralnego do trawniku, bogatego w żelazo i azot.

Szkodniki

Żółknięcie trawy może być również konsekwencją żerowania pędraków. Są to larwy chrząszczy, które żerują w glebie oraz uszkadzają korzenie traw. Ich występowanie możemy potwierdzić poprzez oderwanie ręka fragmentu darni. W sytuacji, kiedy trawa bez oporu pozwoli się wyrwać i jednocześnie zaobserwujemy, iż korzenie są mocno uszkodzone lub mało rozwinięte można być pewnym, że to działanie pędraków.

Te larwy chrząszczy można zwalczać biologicznie, stosując różne preparaty zawierające nicienie, które żerują na pędrakach. Dużym minusem tego rozwiązania jest wysoka cena, która jest nieopłacalna zwłaszcza w sytuacji, kiedy posiadamy mały trawnik. Jednocześnie znaczącym plusem tego rozwiązania jest jego skuteczność, jeżeli chodzi o walkę z pędrakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *