Włóczka, czyli kilka słów o jej fenomenie

Nie jest w żadnym wypadku przesada. Rzeczywiście włóczka stanowi dzisiaj fenomen i jeżeli dobrze by poszperać, to okaże się, że na pewno odpowiedzi na to zjawisko szukali już socjolodzy a nawet antropologowie. Nie ma to może teraz większego znaczenia, ale o włóczce jest mowa nawet w pierwszym dramacie Witolda Gombrowicza. Owszem, była wtedy może nieco inaczej kojarzona. Pewnie wyższe sfery się nią zajmowały, a z biegiem lat kojarzone były z seniorskim wiekiem, emeryturą, gdzie dziergało się wnukom czapki i szalki. Jednak od tego czasu upłynęło sporo wody w Wiśle i sprawy wyglądają zupełnie inaczej

Włóczka i fenomen jej popularności

Skąd ta popularność? Odpowiedzi zapewne nie są tak oczywiste, jakby mogło się wydawać. Na pewno odpowiada za to fakt, że wystarczy jedna włóczka, żeby przygotować sobie rękawiczki na zimę lub ciepłe skarpety. Innymi słowy – za pomocą szydełkowania lub drutów stajemy się rękodzielnikami. A to, jeżeli tylko ktoś tego zasmakuje i doświadczy, trudno przecenić. Oczywiście, jak ze wszystkim, trzeba na początku zdobyć kilka podstawowych umiejętności. Warto na pewno zaznajomić się ze współczesną ofertą przędz, które oferują różne rodzaje włókien. Od naturalny, przez sztuczne, mieszane, a nawet pochodzące z recyklingu. 

Włóczka dla każdego

Prawdę mówiąc wybór jest doskonały. Znajdzie się odpowiednia włóczka dla każdego. Jeżeli prowadzisz życie zgodne z naturą, masz na uwadze ochronę środowiska, a może nawet jesteś wegetarianinem – znajdą się odpowiednie motki, które pozwolą ci przygotować odpowiedni wyrób na przykład z włókien lnu. W każdym innym przypadku – włóczek jest co nie miara. Od wyboru do koloru. Na każdą porę roku i na każdą okazję. Jedynym warunkiem, żeby zacząć z nimi pracować – jest przyswojenie sobie prostych wzorów, które przeprowadzą każdego przez pierwsze lekcje rękodzielnictwa opartego o przędze.

Cierpliwość, czas i odpowiednie nastawienie

Czy to jest trudne? Nie, przeciwnie. Jest dość proste, ale wymaga cierpliwości, czasu i odpowiedniego nastawienia. Zawsze, od czegokolwiek byśmy nie zaczynali, warto skupić się na prostych czynnościach. Na przykład na szaliku, bez wzorów jeszcze, ale ot tak, aby przekonać się na czym to polega. Jak trzymać druty, jak układać sobie robótkę, jak ją odkładać, jak korzystać z wielu ciekawych i twórczych podpowiedzi, dostępnych w Internecie w formie pisanej, graficznej, jak i audiowizualnej. 

Świat bez tajemnic

Prawdę mówiąc nie jest to świat, w którym poszczególni hobbyści trzymają tajemnice dla siebie. Wręcz odwrotnie – wydaje się, że świat włóczek, to miejsce otwarte na dzielenie się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami oraz próbami rozwiązywania konkretnych problemów. Dzisiaj być może Ty, drogi czytelniku będziesz z tego korzystał, ale już wkrótce sam możesz udzielać rad, nagrywając krótkie filmiki o tym, jak dobrze i bez problemów wydziergać kolorową czapkę na zimę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *