Panele drewniane – od boazerii do nowoczesności

Mówiąc za słowami pewnej popularnej piosenki, każda epoka ma swój styl. Czy on się broni po latach, czy nie, to już osobna historia. Na przykład polska boazeria, raczej wydaje się czymś dzisiaj wyjątkowo mała atrakcyjny. Za to w jej miejsce pojawiły się panele drewniane. Wydają się wyjątkowo estetyczne, ciekawie pomyślane, mają w sobie element dekoracyjny. A jednocześnie można je zamontować na ścianie, jak i na suficie. Trudno sobie wyobrazić, by coś mogło je zastąpić, tak, jak one uczyniły to wobec boazerii.

Panele drewniane zamiast boazerii

Trzeba jednak powiedzieć zarazem, że ówczesna boazeria była w Polsce użytkowana na bazie rodzimych możliwości. Zabierała sporo przestrzeni, gromadził się pod nią kurz, a nawet gryzonie. Na zewnątrz jednak wydawała się trwała i stanowiła nawet przez jakiś czas o statusie materialnym. Innymi słowy – pomysł był zachodni, ale wykonanie nasze. Dlatego też wraz z otwarciem granic, pojawiły się nowe rozwiązania, które w sposób zdecydowany wypchnęły boazerię poza granice naszych mieszkań. Na ich miejsce przyszły panele drewniane. Już sam ich estetyczny wymiar pozwala myśleć o nich w zupełnie inny sposób.

Dekoracyjne panele drewniane

Faktem jest, że nie mają takich ograniczeń. Nie zabierają przestrzeni, która w wielu mieszkaniach jest na wagę złota. Poza tym posiadają wartość dodaną, nie tylko estetyczną, ale również, co często się podkreśla – akustyczną. Ze względu na dekoracyjność, panele drewniane nie muszą być montowane na całej powierzchni ścian lub sufitów. Przeciwnie. Wystarczy czasami jeden pasek, złożony z kilku paneli, żeby zupełnie odmienić wnętrze. Czy świadczą o statusie, jak wcześniej boazerie? Raczej o pomysłowości, otwartości i szerszym spojrzeniu na to, jak mogą prezentować się wnętrza naszych mieszkań. Można by nawet powiedzieć, że mają w sobie coś z odwagi, a nawet rewolucji. 

Charakter hobbystyczne, ale praktyczny

Czy jest to trend, który minie i za jakiś czas pojawi się nowy? Trudno powiedzieć. Wydaje się, że nie w tym rzecz, aby zastanawiać się nad tym. Jeżeli ktoś to robi, to na pewno osoby, które mają wpływ na to, jak będą wyglądać przyszłe trendy, związane ze stylem naszych mieszkań. Inną sprawą jest to, jak wiele osób temu poświęca uwagę. Bo zapewne najczęściej chodzi o funkcjonalność pomieszczenia, a dopiero potem o jego uatrakcyjnianie. To nie znaczy oczywiście, że nie można inaczej. Można, pewnie, że tak. Ale jest to domena osób, które zapewne nie są w większości. Ale tak to najczęściej jest, że tego typu trendy mają charakter dla użytkowników hobbystyczny, ale jednocześnie bardzo praktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *