Opaska wokół domu – jakie korzyści przynosi?

Nie jest ona konieczna, ale warto ją zrobić. Ma charakter estetyczny, ale także zabezpiecza elewacje. Jakie korzyści przynosi i z czego warto ją zrobić? Wszystko zostanie opisane w tym artykule.


Dlaczego warto ją mieć?

Pierwszy argument, który przemawia za tym żeby zrobić opaskę wokół domu jest estetyka. Oczywiście jest to indywidualna kwestia każdego z nas co nam się podoba, a co nie. Jednak większości takie udekorowanie domu przypada do gustu. 

Drugim powodem równie ważnym, jest ochrona. Zabezpiecza dół elewacji przed zabrudzeniami takimi jak rozprysk błota w czasie deszczu. Sprawia to, że budynek jest czysty bez względu na pogodę.

Po trzecie może służyć także jako ścieżka dookoła domu. Takie rozwiązanie jest mało popularne i praktyczne, jednak jeśli ma ona odpowiednią szerokość to i w takiej roli się spisze.

Należy też pamiętać, aby opaska była poniżej górnej krawędzi izolacji pionowej. W innym wypadku może dojść do zawilgocenia ścian.

 


Z czego ją wykonać?

Są dwa wyjścia, pierwszy z nich to opaska z kamieni ozdobnych, drugim rozwiązaniem jest kostka brukowa.

Opaska z kamieni jest łatwiejsza do wykonania oraz jej koszt będzie niższy. Przy tym sposobie, spadek dla wody nie musi być idealny, ponieważ nie będzie to zauważalne, także sam koszt materiału jest niższy.

Jeśli ktoś wybrał drugie wyjście czyli kostkę brukową to lepiej zgłosić się do fachowców którzy się w tym specjalizują. Złe wymierzenie może sprawić, że będzie krzywo i nieładnie. Przy tej metodzie, niestety budżet ucierpi bardziej. Natomiast jest ona bardziej praktyczna. Jeśli się zabrudzi, wystarczy ją zmyć. Przy kamieniach po kilku latach konieczna będzie wymiana ich górnej warstwy. Stosować można kostkę o grubości 4-6cm. Większa nie będzie konieczna.

Z jednej strony opaska jest ogrodzona domem, a z drugiej obrzeżem. Są one najczęściej betonowe i raczej te zastosowanie bym polecił.


Na czym ją wykonać?

W obu rozwiązaniach, nieważne czy to kamienie czy kostka pod nimi nie może być warstwy betonu. Dlaczego? Ponieważ wtedy będzie uniemożliwione odparowanie wody, co jest bardzo ważne, żeby nie zaczęła tworzyć się wilgoć bezpośrednio pod opaską.

Powinno się w tym celu użyć piasku, żwiru lub pospółce.


Podsumowanie

Dobrze zrobiona opaska, może nam przynieść tylko korzyści. Koszt jej nie jest duży, a znacznie poprawia estetykę wokół domu i chroni przed zabrudzeniami elewacji. Jeśli ktoś posiada trochę czasu, jest w stanie zrobić ją nawet sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *