Nawożenie trawnika, czyli co wybrać i kiedy nawozić?

Jednym z najważniejszych czynników, gwarantującym osiągnięcie gęstej, ładnej oraz dobrze wybarwionej murawy jest odpowiednie nawożenie trawnika. Żeby utrzymać fantastyczny wygląd trawnika, należy go stale dokarmiać ze względu na szybkie wykorzystywanie przez trawę substancji odżywczych.

Kiedy nawozić?

Trawnik powinniśmy nawozić 3 razy w ciągu roku. Po raz pierwszy wiosną, na przełomie marca i kwietnia zaraz po pierwszym koszeniu. Następne nawożenie trawnika powinniśmy wykonać w czerwcu. Natomiast ostateczne nawożenie należy wykonać nie później niż w połowie sierpnia. Stosowanie nawozów w późniejszym terminie, a w szczególności tych zawierających azot, może powodować obniżenie odporności na mróz i choroby.

Nawożenie trawnika należy wykonać po wcześniejszym skoszeniu trawy, najlepiej w pochmurny dzień, gdyż wtedy trawa nie jest zbytnio nagrzana przez słońce. Nawóz powinno się równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni trawnika. Natomiast przed rozsypaniem trzeba mocno wygrabić glebę, dzięki czemu ją lekko spulchnimy.

Wyjątkowo ważne jest aby równomiernie rozrzucić nawóz na trawnik. Kiedy nawozu upadnie za dużo, trawa może stać się wypalona, a w sytuacji, kiedy za mało trawa zżółknie. Genialnym rozwiązaniem, aby zapobiec takiej sytuacji jest aplikacja nawozów siewnikiem.

Czym nawozić?

Do nawożenia trawnika możemy wykorzystać dwa rodzaje nawozów: mineralne oraz organiczne. Występują one pod postacią granulatu, proszku i płynu. Jeżeli chodzi o najszybszy efekt nawożenia uzyskamy go stosując płynne nawozy, które działają dolistnie jak i doglebowo. Najkorzystniejszym natomiast jest zakup nawozu granulowanego, który bez problemu rozprowadzimy równomiernie po trawniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *