Malowanie pokoju – jaka farba najlepsza?

W dzisiejszych czasach, mały remont taki jak odświeżenie ścian w naszym pokoju można zrobić samemu, lub przy małej pomocy kogoś bliskiego. Nie potrzebne jest wynajmowanie specjalistycznej firmy.

Usługa taka kosztowałaby pewnie kilka razy więcej, niż wtedy gdy ktoś sam weźmie sprawy w swoje ręce, dlatego takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne. Jedynie co trzeba posiadać to czas i chęci.


Od czego zacząć?

Jeśli pomalowana ma być powierzchnie która nigdy wcześniej nie była malowana, lub stan jej jest słaby, zaleca się zacząć od gruntowania ściany. Zabieg ten utwardzi obszar na którym chcemy pracować ale także np. zmniejszy zużycie farby która będzie nakładana.

Jeśli natomiast kolor na ścianie wygląda dobrze, czynność tą można pominąć.


Rodzaje farb

Jest ich kilka, omówione zostaną najważniejsze i które występują najczęściej. Artykuł główną uwagę skupi na ich cechach. Niektóre różnią się od siebie bardziej, inne mniej. Oto one:

  • Farby akrylowe – Powłoki dzielą się na połyskliwe, matowe, półmatowe oraz satynowe. To jaki rodzaj ktoś sobie wybierze nie zależy tylko od jego „widzi mi się”, ale również od tego w jakim stanie jest ściana. Jeśli powierzchnia jest chropowata, najlepszym rozwiązaniem będzie farba matowa, ponieważ połyskliwa tylko sprawi, że jakiekolwiek nierówności staną się bardziej widoczne.

Więc gdzie można użyć ten rodzaj? W pomieszczeniach takich jak sypialnia, czy biuro spiszą się idealnie, natomiast odradzane jest malowania nimi w łazience czy kuchni, czyli w suchych pokojach jak najbardziej. Tam gdzie jest wilgoć, pomalowanie tą farbą będzie złym pomysłem.

  • Farby lateksowe – Posiadają wiele stopni połysku. Preparaty te w przeciwieństwie do tych które omówiłem wyżej, bardzo dobrze radzą sobie z szorowaniem, a co za tym idzie nadają się do wilgotnych miejsc. Farby przeznaczone specjalnie do tych pomieszczeń wytwarzają, także powłokę antygrzybiczą.

  • Farby akrylowo-lateksowe – jak sama nazwa wskazuje łączą cechy tych dwóch rodzajów farb.

  • Farby winylowe – Mają jedną dużą zaletę i jedną dużą wadę. Zaleta to, że są zmywalne, natomiast wada jest taka, że szybko chłoną zabrudzenia. Nadają się raczej do pomieszczeń gospodarczych, niż do domu.

  • Farby ceramiczne – Są ostatnim rodzajem. Emulsja ta jest plamoodporna. Można ją szorować nawet przy pomocy detergentów. Dobrym zastosowaniem jej będzie w pokoju dziecięcym czy kuchni.


Podsumowanie

Także jak widać, wybór farby nie jest wcale taką trudną sprawą. Uwagę powinno się skupić na powierzchni jaka będzie pokryta, ale także w jakim pomieszczeniu będzie to robione. Warto też zaznaczyć, że farba po wyschnięciu, może mieć lekko inny odcień niż w czasie jej nakładania. Należy to wziąć pod uwagę i np. pomalować mały kawałek, poczekać aż wyschnie, żeby sprawdzić czy na pewno ten kolor będzie odpowiedni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *