Kaloryfer – jak nadać mu drugie życie?

Stare grzejniki swoim wyglądem często mogą odstraszać. Wymiana na nowy, może być kłopotliwa, dlatego jeżeli kaloryfer nie cieknie i jest sprawny, można po prostu go pomalować, a będzie wyglądać jak nowy. No i ekonomicznie, nasz portfel ucierpi mniej. Dobrym argumentem przemawiający za pomalowaniem go, jest to że można się podjąć tej pracy samemu.


Od czego zacząć?

Prace powinno się zacząć od zabezpieczenia podłogi i ścian, przed niechcianymi plamami. Można też po prostu grzejnik ściągnąć i odnowić go gdzieś w warsztacie i będzie to wygodniejsze. Jednak nie każdy posiada takie pomieszczenie i nie każdy będzie chciał się tego podjąć jeśli się nie zna, bo trzeba odłączyć go od instalacji. Wtedy najbezpieczniej byłoby wynająć fachowca.

Przed malowaniem powinno się oczyścić kaloryfer od starej farby i rdzy. Także sama temperatura grzejnika powinna przy malowaniu mieć nie mniej niż 10oC i nie więcej niż 30oC czyli mniej więcej pokojowa.


Jaka farba?

Do pomalowania grzejników są specjalne farby i takie też powinno się użyć. Emulsje takie są przeznaczone na nakładanie na metale z których są produkowane kaloryfery czyli stal, żeliwo, aluminium, miedź. Jeśli chodzi o kolor, najczęściej są to jasne odcienie. Biały lub srebrny. Oczywiście w ofertach też są kolory ciemniejsze, należy jednak pamiętać, że wtedy moc grzejnika zmniejsza się.

Należy też uważać na miedź, ponieważ niektóre farby przeznaczone do metali nie nadają się aby go pomalować. Powinno się wtedy zaopatrzyć w specjalną o spoiwie akrylowym.


Pędzle

Trzeba zaopatrzyć się w pędzel normalny i specjalny do grzejników, można też użyć wałka. Dobrym rozwiązaniem jest także farba w spreju. Nie potrzebujemy wtedy żadnego pędzla i sam kaloryfer po pracy będzie wyglądał inaczej, bo nie będzie na nim śladów po pędzlach. Sama praca też raczej pójdzie szybciej i łatwiej dojdziemy do ciężko dostępnych miejsc.


Podsumowanie

Odnowienie grzejnika sprawi, że pomieszczenie stanie się bardziej estetyczne. Nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi i umiejętności wystarczy tylko trochę wolnego czasu. Jeśli u kogoś kaloryfery są pożółkłe i brzydkie, takie rozwiązanie będzie dobrą sprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *