Jak wybrać kolor pokoju?

Kolor pokoju jest jednym z ważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć podczas remontu. Nie może być to ulubiony kolor, ale taki który będzie pasował do całości. Dlatego powinno się go dobierać na końcu całej pracy.


Wielkość

Jedne odcienie sprawią, że pokój optycznie powiększy się, a drugi odcień uczyni wręcz przeciwnie.

Przyjęło się więc, że w pomieszczeniach małych w których nie ma zbyt wiele miejsca, maluje się farbami o odcieniu jasnym. Odbijające światło sprawi, że pokój „powiększy” się.

Z tymi większymi pokojami jest odwrotnie. Ciemne kolory sprawią, że całość stanie się bardziej przytulna i przyjazna.

Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, dobrą praktyką jest pomalowanie dłuższej ściany ciemnymi kolorami, co „skróci” je.


Światło

Jak już wcześniej pisałem, jasne odcienie odbijają światło, czyli w pokojach gdzie tego światła w dzień jest mało, powinno się użyć raczej jasnych odcieni.


Meble

Duże znaczenie w wyglądzie całości mają meble, jakie będą umieszczone. Kolor ścian nie powinien zbyt mocno odbiegać od kolorów sprzętu w pokoju. Zrobiłby się wtedy bałagan a całość nie wyglądała by zbyt dobrze. Raczej powinno unikać się tego typu sytuacji. Dobrą praktyką jest, aby kolor ścian był odcieniem mebli.


Właściwości

Może to być dla niektórych dziwne, ale kolory mają swoje właściwości i oddziałuje na człowieka i mają wpływ na jego samopoczucie.

  • Czerwony – Pobudza do działania i dodaje energii.
  • Niebieski – Relaksuje i schładza wnętrze. Bardzo dobrze pasuje do sypialni.
  • Zielony – Kolor uspokajający. Można używać tych jaśniejszych jak i te ciemniejsze odcienie.
  • Żółty – Pogodny i optymistyczny. Sprzyja koncentracji. Jednak trzeba uważać, aby nie było go zbyt dużo, bo może męczyć.
  • Fioletowy – Ciemna odcienie nadzadzą pomieszczeniu elegancji.
  • Brązowy – Kolor ciepły. Trzeba być przy nim ostrożnym, aby nie było go za dużo. Może spowodować pogorszenie nastroju.Opisane zostały te najbardziej popularne odcienie, oczywiście niektórzy mogą reagować inaczej niż zostało to opisane, bo jest to każdego indywidualna sprawa, jednak przyjęło się, że na większość ludzi tak one działają.


 

 

 

 

Podsumowanie

To jaki kolor będzie na ścianie, jest bardzo ważne. Może zwiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, a nawet sprawić, że nastrój osoby przebywającej w pokoju będzie gorszy lub lepszy. Powinno się uważać przy doborze i dobrze wszystko przemyśleć.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *