Elewacja- skuteczne czyszczenie

Brudna elewacja wygląda brzydko i nieestetycznie. Nikt nie chce aby jego dom był brudny i źle się prezentował, jednak jak to zmienić? Jak skutecznie wyczyścić elewacje, tak aby jej nie uszkodzić i aby efekt był zadowalający.


Częstotliwość mycia

Wszystko zależy od tego gdzie stoi budynek. Jeśli obok ruchliwej drogi to oczywiście częstotliwość czyszczenia będzie większy, ponieważ szybciej się zabrudzi. Drugą sprawą jest nasiąkliwość tynku. Jeśli jest ona duża, to zabrudzenia będą większe. Czasem też, za brud odpowiedzialne są glony lub grzyby.

Dlatego też, nie ma określonego czasu mycia, a należy obserwować, kiedy budynek tego potrzebuje.


Czyszczenie

Elewacje myje się oczywiście myjką ciśnieniową. Jeśli takiej ktoś nie posiada, są specjalne firmy które takie wypożyczają. Nikt przecież specjalnie nie będzie jej kupował.

Do wody powinno się dodać specjalne detergenty. Przed myciem powinno się także sprawdzić, czy jest ustawione odpowiednie ciśnienie. Zbyt duże, może sprawić, że odpadnie nam tynk. W przypadku gdy na elewacji pojawiły się glony, czy grzyby konieczne będzie odkażanie. Służą do tego specjalne preparaty grzybobójcze.

Jednak należy pamiętać, że po myciu może być konieczne ponowne pomalowanie ścian, ponieważ nie zawsze cały brud uda się zmyć.


Impregnacja

Jeśli elewacja jest wyczyszczona, można ją zaimpregnować, chociaż nie jest to konieczne, jednakże zabezpieczy się ją przed glonami i grzybami oraz sprawi, że nie będzie się aż tak mocno brudziła. Sprawi to, że wydamy pieniądze na impregnat ale nie będzie trzeba tak często czyścić ścian.

Oczywiście impregnacja nie zmieni właściwości elewacji, ani jego koloru. Ten zabieg jest bezpieczny.


Podsumowanie

Czyszczenie elewacji to zabieg konserwujący. Powinien być, przeprowadzany co kilka lat. Niestety nie zawsze uda się wyczyścić wszystko do końca.

Impregnacja jest przydatna, lecz nie jest konieczna. Jednak jeśli ktoś ma możliwość ją przeprowadzić, to lepiej to zrobić. Sprawi to, że mycie nie będzie konieczne tak częste i nie będą rosły glony i grzyby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *