Domowe środki czystości

Domowe sposoby na zorganizowanie sobie takich pomocy jak środki czystości to nic trudnego. Modne stało się przesłanie, aby wszystko było ekologiczne. Nawet coś takiego jak środki czystości, które kojarzą nam się z chemicznymi płynami, można zastąpić przyjaznym dla środowiska odpowiednikiem. Przyjrzyjmy się jak przygotować takie specyfiki.

Płyn do mycia szyb i armatury

Możemy zastosować ekologiczny środek, aby zastąpić zwykły płyn do mycia szyb. Można stosować go w taki sam sposób jak zwykły specyfik, ponieważ wystarczy nanieść bezpośrednio na powierzchnię, która jest zanieczyszczona i wytrzeć.

Do wykonania naszego roztworu będziemy potrzebować:

 • wody
 • cytryny
 • octu

Ocet świetnie sobie radzi z usuwaniem kamienia. Za to cytryna nadaje efekt idealnego nabłyszczenia i odświeża powierzchnie. Dodatkowo eliminuje zapach spowodowany dodaniem octu. W jaki sposób go wykonać? To banalnie proste, ponieważ musisz tylko wymieszać wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach ( sok z połówki cytryny , 1 szklanka octu, 2 szklanki wody). Wystarczy już tylko, że przelejesz otrzymany roztwór do butelki ze spryskiwaczem i GOTOWE.

Najczęściej używam go do:

 • pozbycia się kamienia
 • czyszczenia płytek w kuchni i łazience
 • mycia wanny, prysznica i umywalki
 • polerowanie luster, szkła oraz okien

Uniwersalne domowe środki czystości

Płyn do czyszczenia, który otrzymamy, świetnie nadaje się do codziennych porządków. Plamy w kuchni czy łazience nie będą Ci już straszne, ponieważ możesz wykorzystać go do mycia zlewu, umywalki czy nawet usuwania trudnych osadów z tłuszczy i mydła. Osobiście używam go po każdym gotowaniu czy podczas sprzątania łazienki. Tego typu domowe środki czystości do kuchni i łazienki musisz nanieść na zabrudzoną powierzchnie, a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Do wykonania tego specyfiku będziesz potrzebować:

 • kilka kropel płynu do mycia naczyń
 • kilka kropli cytryny (dla zapachu)
 • 1 szklanka octu
 • 3 szklanki wody

Wystarczy, że wlejesz wodę i ocet w proporcjach 3:1 do butelki ze spryskiwaczem i wymieszasz. Dodaj płyn do naczyń i wymieszaj tak, aby go nie spienić i GOTOWE.

Trudne zabrudzenia

Jeżeli powyższe domowe środki czystości nie pomogły Ci usunąć trudnych zabrudzeń musisz wypróbować ten. Tym razem połącz ocet z płynem do mycia naczyń (proporcje 1:1), w wyniku czego otrzymasz silniejszy roztwór. Takie połączenie powinno o wiele skuteczniej usunąć zaschnięty tłuszcz czy osad. Dodaj trochę ulubionego olejku zapachowego, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu octu.

Soda oczyszczona jako środki czystości

Często stosowany do fug, piekarnika i zabrudzeń trudnych do usunięcia. Pomaga pozbyć się też osadów z napojów takich jak kawa czy herbata. Wystarczy że wymieszasz 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej, a następnie dodasz odrobinę wody. Jeżeli papka wyszła Ci zbyt rzadka, dodaj trochę proszku, analogicznie do zbyt gęstej dodaj wodę.

Naturalne domowe środki czystości to tańsza, zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla zwykłych chemicznych odpowiedników. Nie czekaj i wypróbuj!

2 komentarze do “Domowe środki czystości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *