Chwasty na trawniku – jak im skutecznie zapobiegać?

Chwasty na trawniku to problem pojawiający się często na prawie każdym trawniku. Niepożądane rośliny, które szpecą nasze ogródki są bardzo trudne w usunięciu. Kiedy zauważymy, że i na naszym ogródku się one pojawiły, to znak, iż popełniamy błąd w pielęgnacji trawnika.

Zapobieganie

Pojawienie się chwastów na trawniku jest prawdopodobnie spowodowany nieprawidłową pielęgnacją murawy, jak np. brak nawożenia, niewłaściwa wysokość koszenia czy niewłaściwe podlewanie. Prawidłowo pielęgnowany trawnik powinien mieć wysokość około 6cm wysokości i koszony co 5-7 dni. Regularne koszenie powoduję wyniszczenie wielu gatunków chwastów, które uniemożliwia rozwinąć im liści i kwiatów. Osłabione chwasty po prostu wypiera rosnąca trawa.

Brak nawożenia powoduje osłabienie tempa wzrostu źdźbeł traw. Jednocześnie chwasty nie potrzebują dużej ilości odpowiednich składników do rozrostu. W takiej sytuacji warto postawić na nawóz zagęszczających oraz wypierających chwasty. Innym czynnikiem wpływającym na pojawienie się chwastów na trawniku jest wilgotność gleby. Jest to spowodowane tym, iż chwasty lepiej znoszą skrajne warunki wilgotnościowe, aniżeli gatunki traw. Na podmokłych terenach mogą pojawić się sity i turzyce, szpecąc nasz trawnik. Z drugiej strony na terenach zbyt suchych trawa zanika i pojawiają się puste przestrzenie psujące aspekt wizualny.

Pojedyncze chwasty w naszym ogrodzie, bez problemu możemy usuwać ręcznie lub za pomocą narzędzi do tego przeznaczonych. Dużym plusem tej metody jest jej natychmiastowy efekt oraz możliwość wykorzystania chwastów do np. przygotowania wywarów lub gnojówek do nawożenia roślin. Aby skutecznie się pozbyć dowolnego chwastu musi być on wyrwany z ziemi w całości, czyli wraz z korzeniem lub kłączem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *