Butelka wielorazowa – Jaką wybrać?

Cały czas słyszymy o tym jaki plastik i tworzywa sztuczne są złe dla środowiska, ale najbardziej dla nas samych. Najczęściej używanym przez nas opakowaniem wykonanym z plastiku jest plastikowa butelka. Są wygodne w użyciu, ale niestety rozkładają się tysiące lat.

butelka wielorazowa śmieci

Dafi – butelka wielorazowa filtrująca

Polacy wybierają najczęściej właśnie ją, ponieważ jest to najłatwiej dostępna butelka wielorazowa. Można ją nabyć w 3 rozmiarach 0,3l, 0,5l oraz 0,7l. Filtr węglowy użyty w tej butelce, według zapewnień producenta, starcza na przefiltrowanie 150l wody. Zalecamy wymieniać filtr raz na miesiąc. Używa się materiału do wykonania tej butelki, który jest wolny od bisfenolu A. Należy lekko ściskać butelką podczas picia, ponieważ do tego zastosowano materiał, który jest lekko elastyczny.

butelka wielorazowa dafii

Cena: ok.35 zł
(filtr kosztuje 15zł)

Brita Fill & Go – butelka wielorazowa filtrująca

Druga butelka wielorazowa, która również filtruje wodę. Do oczyszczania wody jest zastosowany filtr MicroDisc wykonany z węgla aktywnego, który powstał z łupin po orzechach kokosowych. Również potrafi przefiltrować 150l i wypada wymieniać go co miesiąc. Rozmiar jest tylko jeden, ale jest to aż 0,6l. W zamian za to dostępna jest w 4 kolorach. Do wykonania używa się plastiku, który jest sztywny, ale również wolny od bisfenolu A.

butelka wielorazowa brita

Cena: ok. 45 zł
(filtr 15 zł)

Wink – termiczna butelka wielorazowa

Jeżeli lubicie zimne lub ciepłe napoje jest to świetne rozwiązanie właśnie dla was. Otwór wlotowy jest na tyle szeroki, aby wsadzić przez niego np. kostki lodu lub owoce. Jest wykonana ze stali nierdzewnej i jej pojemność to, aż 0,5l. Posiada uszczelkę przy korku, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo przed przeciekaniem.

wink

Cena: ok. 60-80 zł

Retap – szklana butelka

Jedyna na tej liście butelka wykonana ze szkła borowo-krzemowego. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz małą waga. Tutaj mamy do wyboru 3 warianty: 0,3l, 0,5l oraz 0,8l. Szczelność zapewnia silikonowy korek, aby ją dobrze zamknąć nałóż go tak by usłyszeć specyficzny „klik”. Ten projekt został doceniony wieloma wyróżnieniami i nagrodami w konkursach designu, a wyprodukowany został w Danii.

 retap

Cena: ok. 58 zł

Po więcej porad zero waste zapraszam na naszego Facebooka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *