Błędy w ogrodzie, które popełniamy

Błędy w ogrodzie, które zdarza nam się popełniać w okresie jesiennym mogą nieść za sobą niebagatelne i nieodwracalne skutki. Powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na warunki pogodowe oraz opierać się na wiedzy ogrodniczej, aby wiedzieć jakie podjąć działania. Jesień jako pora roku jest bardzo nieprzewidywalna, wariujący klimat ciągle płata nam figle. Musimy w tym czasie przygotowywać się na nadejście zimy.

Zajrzyj na naszego FACEBOOKA

błędy w ogrodzie ogród

Najczęściej popełniane błędy w ogrodzie

  • Liście, które pozostawiamy na trawnikach. Systematyczne sprzątanie liści opadających z drzew jest konieczne. Warstwa, która się tworzy z zalegających liści to świetne środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Efektem takiego postępowania jest pogorszenie się jakości naszego trawnika. Co innego z liśćmi zalegającymi na rabatach, tutaj jest wręcz wskazane, aby je pozostawić.
  • Zbyt długa trawa pozostawiona samopas. Zmiany klimatyczne prowadzą do nieregularnych schematów wegetacji. Nasze trawniki są aktywne we wzroście dłużej niż się tego spodziewamy. Należy odpowiednio zaplanować okres ostatniego koszenia trawnika, aby przed okresem zimowym nasza trawa nie zdążyła już odrosnąć.
błędy w ogrodzie - liść
  • Używanie azotowych nawozów. Azot jako związek chemiczny hamuje procesy drewnienia oraz wpływa na spadek odporności roślin na niskie temperatury i mrozy w znacznym stopniu. Nie powinniśmy w okresie przed zimowym używać nawozów, w których składzie znajduję się azot, ponieważ zaburzamy roślinom proces przygotowawczy do zimy.
  • Woda pozostawiona w systemie do nawadniania. Często zapominamy przez okresem mrozów, spuścić wodę z wszystkich rur i systemów wodnych. Takie błędy w ogrodzie mogą nas niemało kosztować. Woda podczas niskim temperatur zamarza, co prowadzi do nieszczelności oraz pęknięć.
błędy w ogrodzie woda
  • Okrywanie roślin zbyt wcześnie. Bardzo istotnym aspektem hodowli jest okrycie roślin w odpowiednim dla nich momencie. Nie istnieją żadne sztywne reguły dotyczące kiedy to robić. Trzeba obserwować co przyniesie nam pogoda, ponieważ ta jesienią lubi być zmienna. Moim zdaniem najlepiej opatulić nasze rośliny, gdy zapowiedziane zostają dłuższe okresy przymrozków. Nie ma mowy o okrywaniu w listopadzie. Lepiej zrobić to późno niż zbyt wcześnie.
  • Zaprzestanie nawadniania. Często zdarza się tak, że wbrew temu co nam się wydaje, rośliny nie przemarzają, ale usychają. Należy obficie podlać ogród przed nadejściem zimy oraz w bezdeszczowych okresach, JEŻELI pozwala nam na to temperatura i jest dodatnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *