Azbest – niebezpieczeństwo

Nie jest to konkretny materiał, ale ogół minerałów tworzących włókna. Płyty cementowo – włóknowe nazywane potocznie eternitem, kiedyś bardzo popularne, teraz już wiadomo, że są rakotwórcze. 


Szkodliwość

Szkodliwy dla człowieka jest pył wydobywający się z płyt. Każda z nich posiada około 10% szkodliwego azbestu. Pod pływem deszczy spoiwo cementowe zmywa się, co prowadzi do odsłonięcia i rozszczepienia się włókien i dostania się do środowiska. Oznacza to, że im dłużej eternit jest na dachu, tym bardziej jest szkodliwy. Najbardziej niebezpieczne są podczas demontażu. Wtedy płyty łamią się i kruszą, wydobywa się wtedy pył. Szkodliwy pył może dostać się do naszego organizmu przez układ oddechowy i pokarmowy. Dlatego też firmy posiadają specjalne maski i ubiór do tego typu usług.


Popularność

Azbest swoją popularność zyskał głównie przez swoje właściwości. Odporność na ogień, wysoką temperaturę korozję czy mróz. Były też tanie, co skłania ludzi do tego typu inwestycji. Warto też wspomnieć, że dodawano go także do różnych innych rzeczy takich jak: zaprawy gruntujące, papy czy rury instalacji wodno-kanalizacyjnej.


Choroby

Pylica azbestowa, zmiany opłucnowe, międzybłoniak opłucnej a przede wszystkim rak płuc. Rak występuje zwykle od 10 do aż 40 lat od początku narażenia. Głównie narażone są osoby palące, bo aż 10 razy bardziej od nie palaczy, ale mówimy tutaj tylko o osobach pracujących przy azbeście zawodowo.


Utylizacja

Szkodliwe pokrycie musi być usunięte do 2032r. Taka nakazuje unijna dyrektywa, jest to całkiem sporo, zważając na konsekwencje jaką za sobą niesie zły stan eternitu na dachu. Aby się go pozbyć należy zgłosić się do specjalnych firm które się tym zajmują. Niebezpieczne jest robienie tego samemu, bez specjalnej ochrony


Ekologiczny eternit

W dzisiejszych czasach produkowany jest eternit ekologiczny, czyli taki który nie szkodzi naszemu zdrowiu, bo nie posiada rakotwórczych włókien.


Podsumowanie

Azbest stał się popularny przez swoje właściwości i cenę, niestety ludzie nie wiedzieli o jego szkodliwym działaniu. Całe szczęście ludzie zmieniają stare pokrycia i zobaczenie dachu z eternitu dzisiaj, jest o wiele rzadsze niż jeszcze 10 lat temu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *