Panele podłogowe – co i jak?

Układanie ich nie powinno nikomu sprawić problemu. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi. Bałaganu przy tym też niewiele. Jest to kilka powodów dla którego warto je sobie w pokoju ułożyć.

 


Ochrona

Aby panele długo zachowały swój ładny wygląd, należy uważać na zarysowanie ich, zabrudzenie różnymi chemikaliami czy też wodę. Czyścić powinno się je czymś wilgotnym. Zalecane też jest co jakiś czas użycie środka nabłyszczającego. Jakiekolwiek ubytki możemy załatać specjalnym kitem do tego przystosowanym.


System podłogi pływającej

Brzmi strasznie, ale jest to coś przeciwnego. Panele kładzie się w tym systemie, czyli nie przybija się ich, nie przykręca się ich, ani nie przykleja. Łączy się tylko ich krawędzie.

A co musi pod nimi być? Powinna znajdować się folia izolacja akustyczna którą kładziemy na wyczyszczoną od kurzu i zabrudzeń posadzkę.

Aby pomóc sobie w układaniu, dobrą praktyką jest, aby wspomnianą wcześniej folie i izolacje przykleić taśmą dwustronną do podłoża.


Szczelina dylatacyjna

Jest to przerwa między panelami a ścianą (taką aby przykryła ją listwa przypodłogowa). Robi się tak, bo podłoga pod wpływem temperatury zmienia swój rozmiar. Trzeba pamiętać o tym przy układaniu i powinno się użyć drewnianych klinów, które oddzielą panele od ściany.


Jak je położyć

Jest to bardzo łatwe. Łączą się ze sobą specjalnym piórem. Wystarczy lekko dobić je do siebie młotkiem. Należy przy tym uważać, aby nie ich nie uszkodzić.


Gdzie je ułożyć?

Nie wolno ich układać w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka czy kuchnia. Możliwość ułożenia tam paneli podłogowych jest tylko wtedy, gdy są to drogie, specjalnie do tego przeznaczone. Powinno się także unikać, kładzenia ich w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.


Listwy przyścienne

Mocuje się je do ściany, nigdy do posadzki. Po zamocowaniu ich do podłogi, po czasie zrobiłaby się mała, szpara między listwą a ścianą. Wyglądałoby to brzydko i nie estetycznie. Czynność tę wykonuje się na samym końcu pracy, gdy cała podłoga jest już ułożona.


Podsumowanie

Panele są wytrzymałe i estetyczne. Zdobywają coraz większą popularność. Mają one też różnorakie wzory czy też kolory. Są bardzo dobrym wyborem na podłogę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *